Vaiko Vooremaa sai DN klassi EM-il 8. koha

Ungaris Balatoni järvel peetud jääpurjetamise DN klassi Euroopa meistrivõistlustel sai meie sportlastest kõige paremana Vaiko Vooremaa 8. lõpptulemuse. Kuldlaevastikus seilas lisaks Vooremaale neli Eesti jääpurjetajat, hõbefliidis kaks ja pronksgrupis üks.
Kahe võistluspäeva kestel peeti nii kuld- kui hõbelaevastikule ära 8 sõitu ning pronksgrupile 7. Jäätingimused olid Balatonil alguses head, kuid eile hakkas jää kahjuks pragunema ning ei olnud enam võistlemiseks piisavalt ohutu, mistõttu tehti õhtul otsus EM lõppenuks lugeda, kuigi algselt oli olnud kavas pidada 16 võistlussõitu.

Balatoni järvel valitsenud olusid enda jaoks üsna keeruliseks pidanud Vaiko Vooremaa (KJK) finišeeris sõitudes tulemustega 3, 10, 11, 14, 15, 29, 22 ja 15, mis andsid talle koos halvima sõidu mahaarvamisega lõppkokkuvõttes 8. koha.

Teistest kuldgrupis startinud eestlastest sai äsja juuniorite maailmameistrivõistlustel hõbemedali võitnud Eigo Helimets (JK MK) 30., Jaan Akermann (PJK) 34., Hardi Laurits (JK MK) 36. ja Marek Lentsius (JK MK) 46. koha.

Rasmus Maalinn (PJK) lõpetas EM-i 68. ja Rene Riim (SMS) 74. tulemusega, mõlemad noormehed võistlesid hõbelaevastikus.

Pronksgrupis seilanud Jürgen Kukk (JK MK) sai lõppkokkuvõttes 122. koha.

Poodiumi hõivasid poolakad: värske Euroopa meister on Karol Jablonski, hõbedamees Michal Burczynski ja pronks kuulub Lukasz Zakrzewskile. Kokku startis regatil 124 jääpurjetajat.

Tuleval aastal on Eesti Vabariigi 100. aastapäeva ning Eesti jääpurjetamise 130. aastapäeva raames eestlaste korraldada jääpurjetamise maailma- ja Euroopa meistrivõistlused.

Tulemused

European Championship 2017 Monotype-XV tulemused

Rootsis Fiskebodas, kaunil Hjälmareni järvel peetud jääpurjetamise Monotüüp XV klassi Euroopa meistrivõistlustel võitsid Eestile pronksmedali Olev Oolup ja Andrus Padu.
Euroopa meistriteks tulid venelased Vadim Bikler ja Alex Vostronosov ning hõbedale nende kaasmaalased Oleg Vasilev ja Denis Karelskii.

Märgilise tähtsusega oli ka eestlaste võistkondlik esikoht tugevate Vene ja Poola võistkondade ees.

Eestist käis Euroopa meistrivõistlustel kuus võistkonda koos treeneri Vello Jürjoga. Teiste eestlaste kohad: Ott Kolk – Juhan Kolk 6., Indrek Aavik – Erik Riim 8., Meelis Saarlaid – Urmas Kruusmägi 13., Ants Haavel – Andrias Sillaste 20. ja Priit Saarlaid – Taavi Välisson 23.

Monotüüp XV Euroopa meistrivõistlusi on korraldatud alates 1933. aastast. Monotüüp XV on suur kahemehekelk, mis on väga tehniline alus ja nõuab erilist tähelepanu ning tipposkusi. Ilma liialduseta võib seda nimetada “jääpurjetamise vormel 1-ks”. Võistlusrajal on kiirused kuni 120-130 km/h. Eestlased on 13 korral tulnud Euroopa meistriks, viimati Ott Kolk – Juhan Kolk 2016. aastal.

A-grupi tulemused

B-grupi tulemused

Pildigalerii – Jaak Nirgi

JWC 2017 tulemused

Kolm päeva kestnud juuniorite ja noorte jääpurjetamise maailmameistrivõistlused Poolas Žnini järvel olid eestlaste jaoks edukad. Tartu Jahtklubi Merikotkas jääpurjetaja Eigo Helimets jäi rootslase Eddie Klemetsi järel napilt teiseks, edestades tihedas konkurentsis kolmandana lõpetanud Saaremaalt pärit Kevin Grassi.
Kui avapäeva järel hoidis Helimets 32 sõitja seas veel kuldmedali joont, siis võistluse teisel päeval tuli tunnistada rootslase Eddie Klemetsi paremust, kes viimase kahe sõiduga saavutas lõpptulemuseks 14 karistuspunkti Helimetsa 18 vastu. Kolmandale kohale sõitnud Grass lõpetas 30 punktiga ning temast jäi napilt maha pärnakas Keith Luur, kes lõpetas 31 punktiga. Esikümnesse purjetas eestlastest veel möödunud aasta juuniorite maailmameister Rasmus Maalinn, kes sel aastal saavutas kuuenda koha. Rene Riim Saaremaalt lõpetas võistluse 11. kohaga, Joosep Laus oli 15. ning Melvin Aasav sai 16.koha.

Hõbedale sõitunud Eigo Helimets jäi jääoludega rahule, kuid muutlikud ilmaolud mõjutasid siiski võistluse lõpptulemust. “Jääolud olid head, kuigi järv ise oli suhteliselt väike, mistõttu oli võistlusala mõnevõrra piiratud,“ ütles Helimets, lisades, et viimased kaks sõitu algasid väga muutlike ilmaoludega, mis tegi purje valiku keeruliseks. Paraku ei õigustanud valik ennast ja seetõttu tuli rootslase paremust tunnistada. Samas jäi Helimets uue masti ja kelguga, mis paadi kogumassi 8 kilo võrra kergendasid, tihedas konkurentsis väga rahule. “Juuniorite tipp on väga tasemel. Iga sõiduviga maksab kohe kätte, kuid olen oma kiiruse leidnud ja loodetavasti suudan end ka täiskasvanute Euroopa meistrivõistlustel tõestada,” kommenteeris Tartu jääpurjetaja.

Kuni 16-aastaste Ice-Optimisti klassis toodi Eestisse kaksikvõit – Saaremaa merispordi seltsi kasvandik Georg Paomees saavutas tiimikaaslase Daniel Rüütli ees maailmameistrivõistlustel esikoha. Kolmandaks tuli poolakas Cezary Sternicki. Esikümnesse mahtus veel kaks eestlast – viienda koha sai Mark Paomees ning kaheksandana lõpetas Karla Luhar. Tüdrukute arvestuses tuli pronksmedalile Pärnu jahtklubi purjetaja Romi Safin, kes esimest korda omaealiste maailmameistrivõistlustel osales. Üldarvestuses lõpetas Safin 17. kohaga.

Vahetult pärast maailmameistritiitlite jagamist selgitati kolme sõidu põhjal välja ka Euroopa meistrid juuniorite klassis, kus samuti teine ja kolmas koht kuulusid eestlastele vastavalt siis poodiumi teisel kohal Joosep Laus ning kolmandal Keith Luur. Esikoht kuulus ka seekord Rootsi esijuuniorile Eddie Klemetsile, kes Joosep Lausi edestas vaid nelja punktiga. Esikümnesse mahtus veel ka Rasmus Maalinn 5. kohaga ning Rene Riim 6. kohaga.

Kokku võitsid eestlased tiitlivõistlustelt 7 medalit: 1 kulla, 3 hõbedat, 3 pronksi. Kahes klassis purjetas Poolas tiitlivõistlustel 92 sportlast Eestist, Poolast, Lätist, Rootsist, USAst, Saksamaalt, Ungarist, Venemaalt ja Leedust.

Eigo Helimets, Rasmus Maalinn ja Rene Riim jätkavad võistlushooaega 20. veebruaril algavatel täiskasvanute Euroopa meistrivõistlustel koos kaheksakordse maailmameistri Karol Jablonski, Põhja-Ameerika parima jääpurjetaja Ronald Sherry ning Eesti tippjääpurjetaja Vaiko Vooremaaga. Võistluste toimumiskoht ei ole veel heitlike ilmastiku tingimuste tõttu lõplikult kinnitatud.