Jääpurjetajad lähevad medaleid jahtima

Pühapäeval Haapsalu Eeslahel algavatel DN-klassi jääpurjetamise maailmameistrivõistlustel stardib Eestist 21 sportlast. Pärnu jahtklubi esindavad Mati Hool, Jaan Akermann, Karl-Hannes Tagu, Mihkel Kosk, Meelis Kosk, Martin Aljaste, Johannes Puusepp, Karl-Robert Trink, Johanna Saareke ja Oskar Seeman.

Haapsalust lähevad tiitlivõistlustele Vaiko Vooremaa, Argo Vooremaa, Toivo Aardemaa ja Valdo Pärtel. Tartu klubist Merikotkas Gert Skatškov, Marek Lentsius, Hardi Laurits ja Eigo Helimets ning Saaremaa merispordiseltsist Risto Riim, Rene Riim, Kevin Grass.

Algselt Poolasse planeeritud, kuid eile lõuna ajal Eestisse üle toodud tiitlivõistlustel selgitatakse kõigepealt maailmameister ja seejärel võisteldakse Euroopa meistri tiitlile.

“Jää Haapsalu lahel on piisavalt paks ja ilma lumeta, seega on head tingimused suurvõistluste läbiviimiseks,” kõneles Eesti Jääpurjetamise Liidu peasekretär Jaan Akermann. “Kokku stardib nädala kestvatel tiitlivõistlustel 220 sportlast 18 riigist, neist maailma edetabeli 38 paremat on kindlustanud endale koha kuldlaevastikus. Ülejäänud sõitjatest sõelutakse välja 12 roolimeest, kes pääsevad eliitseltskonda medaleid jahtima.”

Väärib märkimist, et Eesti sportlastest on teenekaim mitmekordne Euroopa meister Vaiko Vooremaa ja pärnakate parim saavutus on Karl-Hannes Tagu MMi tunamullu võidetud hõbemedal.

Pärnu Jahtklubi tiimi staažikaim jääpurjetaja on Mati Hool, kes startis esimest korda maailmameistrivõistlustel juba 1988. aastal Leningradis. Pärnu Jahtklubi noorimad roolimehed on tiitlivõistlustel Johanna Saareke ja Oskar Seeman.

Eesti koondise taustajõudude tööd MMil ja EMil juhivad Eesti Jääpurjetamise Liidu esindajad Alari Akermann Pärnust ja Rain Riim Saaremaalt.

Noored jääpurjetajad tõid kulla, hõbeda ja pronksi

Riias Kiši järvel lõppenud Ice Optimist klassi noorte jääpurjetamise maailmameistrivõistlustel said Pärnu sportlased Rasmus Maalinn, Dan Talv ja Keith Luur kolmikvõidu. DN-klassi juunioride konkurentsis sai saarlane Kevin Grass Eesti parimana neljanda koha ja Pärnu neiu Johanna Saareke teenis neidude arvestuses pronksmedali.

Kolmest võistluspäevast esimesel ei õnnestunud napi tuule tõttu ühtegi sõitu pidada, ülejäänud päevade jooksul saadi kirja kokku seitsme sõidu tulemused.

Eesti noorte ja juunioride jääpurjetamiskoondise peatreeneri Mati Hoole sõnul olid olud võistluspaigas vahelduvad.

“Jää muutus iga tunniga ja tuult oli napivõitu, aga võib öelda, et tugevamad võitsid, ja seekord tegime me väga eduka soorituse,” ütles Hool.

Teistest Ice Optimistil võistelnud Eesti jääpurjetajatest sai Karsten Holter viienda, Joosep Laus kuuenda, Markus Kostabi 24., Ardi Bogdanov 25., Sten-Markus Andresson 35., Markus Orav 38., Kevin Melvin Aasav 42., Karl Aaron Adson 44. ja Mart Hendrik Nagel 46. koha.

DN-klassis tuli kullale Jacek Stanislawski Poolast, hõbeda sai Eddie Klemets Rootsist ja pronksi vääriliselt seilas võitja kaasmaalane Konrad Zoltowski.

Eigo Helimets oli kaheksas, Johannes Puusepp 11., Johanna Saareke 14., Rene Riim 15. ja Oskar Seeman 17.

Kolme sõiduga lõppenud Euroopa karikavõistlustel oli Ice Optimistil kiireim poolakas Mateusz Michalak, talle järgnesid eestlased Laus, Talv, Maalinn, Luur ja Holter.

DN-klassis võidutses rootslane Klemets, teiseks tuli poolakas Stanislawski ja kolmas oli eestlane Grass. Helimets sai kuuenda, Riim seitsmenda, Puusepp kümnenda, Saareke 13. (neidude arvestuses teise) ja Seeman 14. koha.

rasmus
Pärnu jahtklubi poiss Rasmus Maalinn võitis Riias kuni 16aastaste noorte maailmameistri tiitli.