Eesti jääpurjetajad tõid Euroopa meistrivõistlustelt neli medalit!

Jääpurjetamise Euroopa meistrivõistlused said reedel 24.02. selleks aastaks läbi. Eestlaste skooriks on 1 kulla, 2 hõbedat ja 1 pronksmedal.

Pühapäeval, 18.02 alanud võistlus tõi endaga kaasa juba teisel päeval asukohamuutuse. Lätis olid jääolud niipalju halvenenud, et seal 109 jääpurjetajaga võistluse pidamine ei olenud võimalik. Nii võeti vastu otsus minna Leetu Kertuoja järvele. Teisipäeval oldi valmis minema jääle, toimus tehniline kontroll, paadid olid lahti pakitud aga siis selgus, et jääle on tekkinud ööga suur pragu ja päeva lõpetas võistluskomitee heisatud must lipp, mis tähendab, et sel päeval võistlussõite ei toimu.

Kolmapäeval said kõik fliidid kõikuvale ja keerutavale tuulele vaatamata kirja ühe võistlussõidu.

Võistluse viies päev oli kõige tegusam. Kõik kolm gruppi: kuld, hõbe ja pronks said teha viis võistlussõitu.

Võistlusel osales 109 DN klassi jääpurjetajat, kokku üheksast riigist.

Eestlastest vaieldamatult parima tulemuse tegi Pärnust pärit Mihkel Kosk, kes kannab 2023 aastal Euroopa meistrivõistluste kuldfliidi hõbemedalit.

Mihkel Kose sõnul oli tegemist jääpurjetamise mõttes pigem tavapäraste oludega, kiire plaanide ringi mängimine, võistluspaiga vahetus ja sobiva ilma ootamine käivad selle spordiala juurde. Sel korral soosisid olud kogenenumaid ja kannatlikumaid sportlasi, nõudlikes tingimustes tuli teha kalkuleeritud otsuseid ja need viisid tulemusteni. Poolast pärit Tomasz Zakrzewski on kolmekordne maailmameister jääpurjetamises ja mitmeid kordi (sh eelmisel aastal) olnud Euroopa meistrivõistluste teine, sel aastal esimest korda saavutas ta Euroopa meistritiitli, seega konkurent oli tugev ja nii tugevalt tal kannul olla näitab Pärnu sportlase väga kõrget taset.

Üldarvestuse kolmas koht läks samuti Poola, Robert Graczyk-le kes ühtlasi saavutas vanusegrupis 50+ kuldmedali.

Kuld fliidis võistles veel eestlasi. Käesoleval aastal Eesti jääpurjetamise meister Argo Vooremaa jäi Euroopa meistrivõistluste arvestuses 12. kohale, Marek Lentsius 19. koht ja Hardi Laurits koht 22.

Hõbe fliidis oli parim jahtklubi Dago purjetaja Joonas Kiisler, eestlastest sõitis samas grupis veel Haapsalu jahtklubi jääpurjetaja Erki Teras, kes tuli 13. kohale.

Daniel Rüütel Saaremaa Merispordi Seltsist saavutas samas grupis 26. koha.

Pronks grupis võistles kaks eestlast, Kristian Allikmaa oli kolmas ja Karl Ader 19.

Eraldi toimus U25 arvestuses, kus Daniel Rüütel saavutas teise koha.

4.-10.märtsil toimub Juniorite Euroopa meistrivõistlused kus osalevad Ice-optimistidel ja DN-junior arvestuses võistlejad.

Tulemused

Teksti arutor: Kai Kallas, Postimees

Eestlased võitsid Monotüüp-XV jääpurjetamise Euroopa meistrivõistlustelt hõbe- ja pronksmedali

Euroopa meistrivõistlused Rootsis, Sandvikenis Storsjörni järvel olid eestlaste jaoks edukad. Indrek Aavik ja Siim Valgre võitsid hollandlaste Bouw van Wijk ja Wiebe de Witte järel teise koha. Kolmanda koha said samuti Eesti jääpurjetajad Joosep Laus ja Karl Lember. Esikohast jäi eestlastel puudu 7 punkti.

“Esimene võistluspäev algas meie jaoks võrdlemisi keeruliselt. Pidime ümber vahetama uisud ning muutma ka paadi seadistust oludele vastavaks. Iga sõiduga läks tulemus aina paremaks ning leidsime enda rütmi. Teisel päeval tuul keerutas rohkem ja olud jääl olid vesisemad,” sõnas Valgre lisades, et seekord tuli siiski tunnistada hollandlaste paremust.

“Meil on pronksmedali üle väga hea meel – saime kahel päeval teha kokku 9 väga tugevat sõitu. Paadi kiirus andis juba esimesel päeval lootust, et lõpetame esikolmikus, kuigi tuuli oli teisel päeval väga muutlik,” kommenteeris võistlust Joosep Laus.

Eestist osales võistlustel 4 paatkonda. Ott Kolk ja Andrus Padu lõpetasid 5. kohaga ning Juhan Kolk ja Niklas Jansson 7.kohaga. Kokku osales Monotüüp-XV jääpurjetamise Euroopa meistrivõistlustel 26 paatkonda.

Indrek Aavikul ja Siim Valgrel õnnestus võita pronksmedal ka samal nädalal peetud Code-Zero Cupil. Joosep Laus ja Karl Lember saavutasid neljanda koha, Juhan Kolk ja Niklas Jansson said seitsmenda koha ning Ott Kolk ja Andrus Padu 21. koha.

Järjekordselt võitis Eesti meeskond “Kuldse uisu” meeskondliku karika.

Järgmine rahvusvaheline suurvõistlus Eesti jääpurjetajate jaoks toimub 18 – 25. veebruaril, mil selguvad Euroopa meistrid DN klassi jääpurjetamises.